Srovnejte se!

S jógou souvisí zjemnění vnímání, a tedy i vnímání sebe sama. Ať už se jedná o vnímání těla, dechu, mysli nebo naší pravé podstaty. 

Na tomto místě jste dřív mohli nalézt pouze informace o korekčním působení Dornovy metody, které jsem se nějaký čas věnovala jako doplňkové aktivitě. Dávalo mi smysl urychlit proces srovnání fyzické nevyváženosti prostřednictvím této terapie.

 

V průběhu času se ale cosi změnilo - zjistila jsem, že korekce kloubů a kostí je fajn, ale za jejich postavení přece zodpovídají svaly a za způsob propojení svalů pak celý nervový systém... A že je vlastně lepší působit korektivně pokud možno co nejblíže příčině problémů. 

 
Samozřejmě, že je to problematika mnohem složitější. Vše je navíc také propojeno s myslí, s emocemi a vůbec - prapůvodní příčinu našich potíží asi těžko vystopujeme. Ale došlo mi, že nemá význam provádět srovnání Dornovou metodou, když nezměníme své pohybové stereotypy, nezměníme patologické držení těla. A to můžeme změnit jen, když si ho uvědomíme.
 
V současné době to tedy vypadá tak, že se s klientem snažíme především o:
 • nastavení držení těla, které není zatěžující pro páteř
 • funkční nastavení chodidel - protože na nich přece spočívá váha celého našeho těla
 • uvědomění propojení fyzického nastavení a dýchání
 • uvědomění vlivu dechu na mysl
 • uvědomění vlivu emocí na fyzické tělo
 • a dále...
 
Občas využijeme jako doplnění i korekčního působení Dornovy metody, ale je to čím dál tím více zřídka... (viz text níže)
 
 
 

Dornova metoda

 • Je lidová metoda, která spočívá v šetrném srovnání kloubů a obratlů, které jsou ve vychýlené poloze.
 • Metoda je pojmenovaná po jejím autorovi Dieteru Dornovi, který ji věnoval k volnému použití - v žádné zemi na světě není chráněna patentem nebo ochrannou známkou. Od pana Dorna a jeho žáků se tuto metodu již naučily používat tisíce terapeutů. 
 • Já Dornovu metodu a s ní spojenou Breussovu masáž (která působí na záda přímo blahodárně :-) používám ve své praxi od roku 2008. Základní i pokračovací kurs této metody jsem absolvovala u lektorky MgA. Zuzany Prouzové-Lehrmann, která je přímou žačkou pana Dorna. 
 • Zablokovaná místa se neuvolňují trhnutím ale pomocí jemného tlaku terapeuta a současného kývavého pohybu rukama či nohama, který provádí pacient ve spojení s dechem. Jeho ochota ke spolupráci je velice důležitá, stejně jako následné cvičení!
 • Může pomoci při akutních či dlouhotrvajících bolestech zad a kloubů, pokud je příčina bolesti v jejich posunutí.
 • Někdy pomáhá také u potíží, které mohou souviset s problémy páteře nepřímo (...)
 • Páteř bývá často vychýlená vlivem postavení kloubů dolních končetin. Pokud není např. kyčelní kloub správně usazený na svém místě, funkčně se to projeví jakoby v nestejné délce nohou. Pomocí Dornovy metody se kyčelní kloub ošetří - vrátí na své místo, člověk začne došlapovat na obě chodidla ze stejné výšky, srovná se také pánev a páteř se přestane vychylovat (opravdu nestejně dlouhé dolní končetiny - rozdíl v délce kostí - se objevuje jen asi ve 2% případů. V 98% se jedná o špatné usazení kloubů nohy)
 • Dornova metoda umí pracovat i s posuny v oblasti kostrče nebo s vbočenými palci.
 •   

Jak spolu souvisí Dornova metoda a jóga?

 • Úspěch v obou případech záleží na vaší aktivitě... Korekčního působení Dornovy metody využívám vždy ve spojení s následným, doporučeným cvičením - a právě v této oblasti se mi osvědčilo i propojení s působením jógy. 
 • Zatímco budu moc ráda, když se budete na lekce jógy vracet a dlouhodobě její cestu pro sebe rozvíjet, u Dornovy metody je to jiné. Je pravda, že některé problémy výjimečně vyžadují i dlouhodobější působení (např. skoliózy..) ale v zásadě se dá říct, že v pořádku bude, když se ke mně na "Dornovku" příliš vracet nebudete. Většinou se jedná o jedno až čtyři setkání - pokud budete spolupracovat, cvičit a změníte své pohybové stereotypy, žádné další ošetření už nebudete potřebovat.
 • Je potřeba si uvědomit, že posunutí obratle či kloubu nenastalo samo od sebe. Souvisí se špatným držením těla a tedy s přetížením některé oblasti, s nerovnoměrným tonusem svalstva. Tyto problémy mohou vzniknout i následkem stresu, neklidu naší mysli. Souhrnné řešení i prevenci vám přinese jóga :-)

Jak dlouho setkání trvá a kolik to stojí?

 • První setkání (+ případné ošetření) může trvat až 2 hodiny (další případné setkání je většinou již kratší).
  Nejprve spolu probereme vaše potíže a případné kontraindikace. Zkusíme si několik poloh k uvědomění opor, napřímení a srovnání. Pokusíme se zvědomit případné chybné postavení jednotlivých segmentů těla a jejich vzájemné propojení. Pokud bude potřeba, můžeme si výjimečně vzít na pomoc i Dornovu metodu - v té také projdeme celé tělo -  kyčelní klouby a další klouby dolních končetin, pánev, celou páteř a klouby končetin horních... Je také potřeba naučit se jednoduché cvičení na doma. 
 • Nemá význam věnovat se vyděleně problému pouze jedné části těla, když neznáme další souvislosti. Například posun v oblasti krční páteře může souviset s oblastí dolní části páteře. Někdy je příčina skryta už v naší základně - v oblasti nohou a pánve. Je tedy vždy potřeba komplexní přístup, protože jinak by byl úlevný efekt jen krátkodobý.
 • Cena za setkání je 1200,- Kč.
 • Je potřeba, abyste věděli že:
  - v případě váhy nad 80 kg Dornovu metodu neprovádím - doporučím vám některého z mých mužných kolegů dornovských terapeutů.
   - součástí ošetření u mne je doporučení správného nastavení těla, příp. cvičení - spolupráci klienta považuji za důležitou :-)
   
   
   

Chcete se na něco zeptat?

Vyplňte prosím níže uvedené údaje: