"Praktikujte jógu v každém okamžiku" :-)

Morální, etický a filozofický základ jógy

Působení jógových pozic a zjemňování našeho vnímání vytváří předpoklad pro další cestu jógy. Je dobré začít od těla - většinou si ho začneme uvědomovat nejsnáze. Přesto často přichází překvapení, až do jakých jemností se lze naučit naše tělo vnímat. A od vjemů fyzického těla je možné plynule přejít k tendencím mysli, k myšlenkám a  třeba i k uvědomění si stavu bez myšlenek. Cesta k naší pravé podstatě není rychlá, přestože máme vše vždy na dosah...

Hathajóga, která se nejvíce věnuje tělesným pozicím, je jen malou částí jógy jako takové. Pokud budete pravidelně cvičit, zaznamenáte jistě pozitivní změny, je ale dobré seznámit se i s možnostmi, jak na sobě více pracovat během svého všednodenního programu. Je dobré poznat velké cesty jógy:

Rádžajógu

Bhaktijógu

Karmajógu 

Džňánajógu

a uvědomit si svůj směr a naplnění.

 

Potom můžete pomalu, ale s jistotou a pravidelností praktikovat - v ústraní i ve společnosti, v osamocení i v rodině, na samotě i ve městě... Vnitřní bdělost a uvědomění vás ochrání před výkyvy emocí, před působením vlivů zvenčí - okolnosti se nezmění ale začnete se měnit vy. Je ale potřeba skromnosti i pokory a je potřeba vzdát se očekávání "zázraků" - ty se v jistém smyslu třeba i dostaví, když je zrovna vůbec nebudete vyhlížet :-)

Jak probíhají setkání věnovaná jogové filozofii?

Většinou se na začátku věnujeme tomu, jak se vám dařilo uplatnit vaše poznatky z minulého setkání, je zde prostor pro dotazy i upřesnění. Potom spolu probereme něco málo dalšího z moudrosti indické filozofie - ne mnoho, ale dostatečně důkladně, abyste se mohli pokusit prolnout pochopené do praxe. Další setkání si domluvíte, až si budete jisti, že chcete pokračovat dál...

Nejde o vědu a já nejsem guru :-) Nicméně z vlastní zkušenosti vím, že právě nejjednodušší cesta bývá nejméně chápána. A že k lepšímu pochopení přečteného, člověku často výrazně pomůže právě zprostředkované předání informací někým, kdo je třeba jen o krok před ním.

Pokud se chcete přihlásit k pravidelnému setkávání s filozofií jógy, vyplňte prosím přihlášku na individuální lekce "Mám zájem" vlevo nahoře na této stránce a uveďte jako poznámku "Jógová filozofie".