Dornova metoda

 • Je lidová metoda, která spočívá v šetrném srovnání kloubů a obratlů, které jsou ve vychýlené poloze.
 • Metoda je pojmenovaná po jejím autorovi Dieteru Dornovi, který ji věnoval k volnému použití - v žádné zemi na světě není chráněna patentem nebo ochrannou známkou. Od pana Dorna a jeho žáků se tuto metodu již naučily používat tisíce terapeutů. 
 • Já Dornovu metodu a s ní spojenou Breussovu masáž (která působí na záda přímo blahodárně :-) používám ve své praxi od roku 2008. Základní i pokračovací kurs této metody jsem absolvovala u lektorky MgA. Zuzany Prouzové-Lehrmann, která je přímou žačkou pana Dorna. 
 • Zablokovaná místa se neuvolňují trhnutím ale pomocí jemného tlaku terapeuta a současného kývavého pohybu rukama či nohama, který provádí pacient ve spojení s dechem. Jeho ochota ke spolupráci je velice důležitá, stejně jako následné cvičení!
 • Pomáhá při akutních či dlouhotrvajících bolestech zad a kloubů, pokud je příčina bolesti v jejich posunutí, což bývá ve většině případů.
 • Někdy pomáhá také u potíží, které mohou souviset s problémy páteře nepřímo (...)
 • Páteř bývá často vychýlená vlivem postavení kloubů dolních končetin. Pokud není např. kyčelní kloub správně usazený na svém místě, funkčně se to projeví v nestejné délce nohou. Pomocí Dornovy metody se kyčelní kloub ošetří - vrátí na své místo, člověk začne došlapovat na obě chodidla ze stejné výšky, srovná se také pánev a páteř se přestane vychylovat (opravdu nestejně dlouhé dolní končetiny - rozdíl v délce kostí - se objevuje jen asi ve 2% případů. V 98% se jedná o špatné usazení kloubů nohy)
 • Dornova metoda umí pracovat i s posuny v oblasti kostrče nebo s vbočenými palci.
 • Přečtěte si, co o své metodě říká přímo pan Dorn: dorn-seminare.com/ds/dieter-dorn/prednaskawww.dornova-metoda.com/dornova-metoda-masaz-bolesti-zad-dieter-dorn.htm 

 

Jak spolu souvisí Dornova metoda a jóga?

 • Úspěch v obou případech záleží na vaší aktivitě... Korekčního působení Dornovy metody využívám vždy ve spojení s následným, doporučeným cvičením - a právě v této oblasti se mi osvědčilo i propojení s působením jógy. 
 • Zatímco budu moc ráda, když se budete na lekce jógy vracet a dlouhodobě její cestu pro sebe rozvíjet, u Dornovy metody je to jiné. Je pravda, že některé problémy výjimečně vyžadují i dlouhodobější působení (např. skoliózy..) ale v zásadě se dá říct, že v pořádku bude, když se ke mně na "Dornovku" příliš vracet nebudete. Většinou se jedná o jedno až čtyři setkání - pokud budete spolupracovat, cvičit a změníte své pohybové stereotypy, žádné další ošetření už nebudete potřebovat.
 • Je potřeba si uvědomit, že posunutí obratle či kloubu nenastalo samo od sebe. Souvisí se špatným držením těla a tedy s přetížením některé oblasti, s nerovnoměrným tonusem svalstva. Tyto problémy mohou vzniknout i následkem stresu, neklidu naší mysli. Souhrnné řešení i prevenci vám přinese jóga :-)

Jak dlouho trvá ošetření Dornovou metodou a kolik to stojí?

 • První ošetření může trvat až 2 hodiny. Nejprve spolu probereme případné kontraindikace. Potom je potřeba projít celé tělo -  kyčelní klouby a další klouby dolních končetin, pánev, celou páteř a klouby končetin horních... Je také potřeba naučit se jednoduché cvičení na doma. Další případné setkání je většinou již kratší.
 • Podle principu Dornovy metody nemá totiž význam věnovat se vyděleně problému pouze jedné části těla, když neznáme další souvislosti. Například posun v oblasti krční páteře může souviset s oblastí dolní části páteře. Někdy je příčina skryta už v naší základně - v oblasti nohou a pánve. Je tedy vždy potřeba komplexní přístup, protože jinak by byl efekt této metody jen krátkodobý.
 • Cena za první ošetření Dornovou metodou je 1200,- Kč.
 • na ošetření Dornovou metodou vás ráda přivítám. Je potřeba, abyste věděli že:
  - v případě váhy nad 80 kg vám doporučím některého z mých mužných kolegů dornovských terapeutů.
   - součástí ošetření u mne je doporučení správného nastavení těla, příp. cvičení - spolupráci klienta považuji za důležitou :-)
   

 

 

 

 

Chcete se na něco zeptat?

Vyplňte prosím níže uvedené údaje: